444 8 210           
Kanguru Matematik Sınavı 2021
kanguru-matematik-sinavi-2021

Kanguru Matematik Sınavı 2021

08.06.2021

Özel Şerifali Uluğbey İlkokulu ve Özel Atakent Uluğbey İlkokulu-Ortaokulu, 1991’den bu yana, Fransa merkezli "Association Kangourou Sans Frontieres" Derneğine bağlı olarak, 90’a yakın ülkede 7 milyondan fazla öğrencinin katılımıyla uygulanmakta olan Uluslararası Kanguru Matematik Yarışmasının sınav merkezlerinden biri olarak, bu önemli organizasyonun bir parçası olmuştur.

Kanguru Matematik Sınav Merkezi olarak matematiğe ilgisi olan İlkokul ve ortaokul öğrencilerini kampüslerimizde ağırlamaktan mutluluk duyacağız.

Kayıtlar için Kanguru Matematik Türkiye sayfasında bulunan sınav merkezleri bölümünde sınava gireceğiniz merkez olarak okul kampüslerimizden birini seçebilirsiniz.

Sınav Takvimi:

Kayıtlar: 1 Ekim- 1 Nisan 2021

Online Kanguru Hazırlık Denemesi (tüm katılımcılara ücretsiz): 20 Şubat 2021

Sınav Tarihi : 12 Haziran 2021

Sonuçların Duyurulması: 14 Haziran 2021

Final sınavı: Ekim 2021

Ödül töreni: Kasım 2021

Konuyla ilgili link: https://www.kanguru-tr.com

Önemli Bilgiler

- Finale kalan öğrenciler sitemizden yayınlanacak Final Formunu doldurarak yeniden sınav merkezi seçeceklerdir. Böylelikle nakil öğrenciler, nakil oldukları illerde sınava girebileceklerdir.
- Sınavdan önce 'Online denemeler' de yapılacaktır. Bu hem Kanguru Matematik 2021 Sınavına hazırlık olacak hem de öğrencilerimiz daha fazla yaratıcı kanguru sorularıyla buluşma fırsatı elde etmiş olacaktır. Online deneme tarihleri sosyal medya hesaplarımızdan açıklanacaktır. Takip etmeyi unutmayın.
- Kanguru Matematik ana sınav ve 1 online deneme sınavı: 35 TL
- Kanguru Matematik ana sınav ve 3 Online deneme sınavı: 50 TL
- Kanguru Matematik ana sınav (1 hediye online deneme sınavı) ve Mathletics Eğitim Platformu: 235 TL
- Kanguru Matematik ana sınav (3 online deneme sınavı) ve Mathletics Eğitim Platformu: 250 TL
- Okul kayıtlarda sınav ücreti (1 online deneme hediyeli) öğrenci başına 30 TL'dir.
- Mathletics hakkında bilgi için: https://www.mathletics-tr.com/
- Yarışmaya 1.sınıftan 12.sınıfa kadar tüm öğrenciler katılabilir. Seviyeler ikişer olarak gruplandırılır.(1-2, 3-4, 5-6, 7-8... gibi)
- 1. ve 2. sınıflar bireysel kayıt ile katılamaz. Eğer okulu kanguru sınavına, okul kayıt ile katılıyorsa kendi öğretmenlerinin gözetmenliğinde sınava katılabilirler. Bireysel kayıtlar 3'ten itibaren başlar. Bunun sebebi küçük yaş grubu öğrencilerin kendi okulu olmayan, alışık olmadıkları bir sınav merkezinde huzursuz olmalarıdır.
- 1 ve 2. sınıflarda Final Sınavı yoktur. Tek aşamadır. Final sınavları 3'ten itibaren başlar.
- Kanguru Sınavı iki aşamadan oluşur. İlk sınav okullarda, okulların tayin ettiği gözetmen öğretmenler ile, 2.sınav yani final sınavı ise Kanguru Matematik'in belirlediği ülkemizin her şehrinde en az bir tane olmak üzere üniversite ya da merkez okullarda gerçekleşir. Örneğin Adıyaman'dan kayıt olmuş ve finale kalmış bir öğrencinin, final sınavı için büyük şehirlere gelmesine gerek yoktur. Adıyaman'da belirlenen sınav merkezimizde sınava girebilir.
- Yaşadığımız olağanüstü süreci MEB ile koordineli takip edilmektedir. Eğer büyük bir aksilik olmaz ise sınav yüz yüze 12 Haziran 2021'de gerçekleştirilecektir.

Kayıtlar ve Kanguru Matematik Sınavı ile ilgili tüm sorularınız için bizi arayabilirsiniz.

+90 216 889 0 808

Kanguru Matematik Yarışması

Derneğin kurucu ve yöneticileri Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında da yöneticilik yapan farklı ülkelerden akademisyen ve matematikçilerden oluşmaktadır. Kanguru Matematik Sınavı uygulandığı ülkelerde genellikle Üniversiteler, Matematik Dernekleri, akademisyenler ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından organize edmektedir.

Özellikle yaratıcı ve günlük hayattan seçilen problemler ile öğrencilerin matematiğe olan ilgisinin artırılması ve matematik becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Türkiye'de Kanguru Matematik Sınavı 7 yıldır MEB onayıyla yine farklı üniversitelerden ve okullardan akademisyen ve öğretmenler tarafından organize edilmektedir.

Her yılın Mart ayının üçüncü haftası bütün dünyada milyonlarca (6 milyondan fazla) öğrenci önemli bir uluslararası matematik organizasyonun parçası olmakta, Kanguru Matematik yarışmasına katılmaktadırlar.

Yarışma ve sınavlarla öğrencilerin matematiğe olan ilgisini çekmek ve matematikte yetenekli öğrencileri daha da motive etmek eskiden beri tüm dünyada var olan bir düşüncedir. Bu kapsamda yapılan çok fazla sınav vardır. Bunlardan en önemlisi Uluslararası Matematik Olimpiyatlarıdır (IMO). 55.si düzenlenen IMO’ya 100 ülke en iyi 6 öğrencisi ile katılıyor. “Kanguru Matematik Sınavı” da her yıl 6 milyon civarı katılan öğrenci sayısıyla IMO kadar yaygın ve önemli bir matematik yarışmasıdır. Ancak Kanguru Matematik Yarışması çoğu yönden bu uluslararası matematik olimpiyatlarından farklıdır. Her yaştan (7-18) öğrencinin 6 farklı kategoride katılabileceği Kanguru sınavı kategorilere göre 24- 30 arası sorudan oluşmakta ve sınav 75- 90 dakika sürmektedir. IMO’da öğrenciler yüksek seviyedeki 6 sorunun çözümü için 2 gün uğraşırlarken Kanguru sınavında sorular öğrencilerin ilgisini çekecek, günlük hayatla bağlantılı ve hatta eğlencelidir. Böylelikle öğrencilerin kafasında yer etmiş olan “matematiğin zor ve sıkıcı” olduğu yönündeki fikirlerini değiştirmeyi, matematiği öğrenciler arasında daha popüler hale getirmeyi hedeflemektedir.

Tarihçe

1991 yılında Andre Deledicq ve Jean Pierre Boudine isimli iki matematikçi Avustralya’daki bir sınavdan esinlenerek Matematik Kanguru isimli benzer bir sınavı Fransa’da yapmaya karar verdiler. 1993 yılında Paris’te yapılan bir toplantı ile Avrupa’dan başka ülkelerin de katılımıyla Avrupa Kanguru Sınavının yapılması kararlaştırıldı. 1994 yılının haziran ayında Strasburg’daki Avrupa Konseyi toplantısında 10 Avrupa ülkesinin öncülüğünde Kanguru Derneği (Association Kangourou Sans Frontieres (AKSF)) kuruldu. 1993’ten bu yana her yılın ekim-kasım aylarında uluslararası bir toplantı düzenlenerek o yılın sorularının seçimi gerçekleştirildi. Derneğin başkanlığını İsviçre ETH Zurich Üniversitesinden matematikçi Meike Akveld yürütmektedir. Daha önce başkanlığını yürüten Prof. Andrei Delediq (Derneğin Kurucu ve Onursal Başkanı) aynı zamanda Erdös Ve D'alambert ödülleri sahibi Fransız matematikçidir. Başkanlığı 2019 yılında devreden Prof. Gregor Dolinar ise aynı zamanda Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda da Genel Sekreterlik yapmaktadır. Şu anda 80'den fazla üye ülkesi bulunan dernek matematiği daha fazla sevdirmek ve yaymak amacıyla çalışmalarına büyüyerek devam ediyor.

Ülkemizde Kanguru

Türkiye’de Kanguru sınavı şimdiye kadar yaygın bir şekilde uygulanmadı. Buna rağmen Avrupa ülkeleriyle ilişkileri olan kimi okullar bu sınavlara diğer ülkeler üzerinden kayıt olarak girmekte ve önemli başarılar elde etmekteydi. Bu da ortaya garip bir durum çıkarmaktaydı: Türkiye’den katılan öğrenciler başka ülkeler adına, başka dilde sınavlara giriyordu. Sınırlı sayıda öğrenci ile katıldığımız eski yarışmalardan alınan önemli başarılar ve bu başarılar ile ilgili yapılan yayınlar bu sınavın belli oranda tanınmasına da yol açtı. Türkiye'nin farklı illerindeki çeşitli okullardan matematik öğretmenleri ve farklı üniversitelerden akademisyenleri Kanguru Matematik sınavını Türkiye'ye kazandırmak için girişimde bulunarak sınavın Türkiye'de uygulanmasının yolunu açtılar. Şimdi artık Türkiye’de de Kanguru sınavı Türkçe olarak organize edilmeye başladı. 2015 yılında gerçekleştirilen, duyurusu sınırlı olarak yapılan, pilot uygulamamıza tüm Türkiye'den 13 bine yakın öğrenci katıldı. Her yıl Sınav Uygulayıcısı okullar ve Sınav Merkezi kurumlar belirleniyor ve bu okullardan öğretmenlerin katılımıyla Danışma Kurulu oluşturularak Kanguru sınavı tüm Türkiye'de organize ediliyor. Kanguru Matematik Sınavı sorularının özgünlüğü ve yaygın uygulanışı ile önemli bir akademik çalışma. Bu çalışmayı Türkiye'de organize etmek için Milli Eğitim Bakanlığı'na da başvurulmuş ve sınavın duyurusu ve organizasyonu noktasında bakanlık onayı da alınmıştır. 2016 yılında ise katılımcı okul ve öğrenci sayısı 27 bine yaklaşmıştır. 2016 yılında Kanguru sınavı Türkiye'de 30 ilden fazla ilde uygulanarak önemli bir yaygınlık kazanmıştır. 2017 Sınavımıza ise 51 ilden 400'den fazla okul katılmıştır. Katılan öğrenci sayısı 2017 yılında 35 bine yaklaşmıştır. 2020'ye gelindiğinde Türkiye'den katılımcı sayısı 130 bine yaklaşan Kanguru Matematik Derneği yarışmanın yanında matematik öğretmenleri için sempozyum ve eğitimler düzenlemekte, öğrenciler için yaz kampları organize etmekte ve çeşitli yayınlar çıkarmaktadır.